Menu
Home Page

Extra-Curricular

Spring Term Clubs Timetable

MONDAY

 

 

 

 

 

 

LUNCHTIME

 

BOOK CLUB

YEARS 2, 3 + 4

MISS MITCHELL

OPAL CLASSROOM

(12.15 – 12.45)

 

 

 

 

 

AFTER SCHOOL

 

FOOTBALL

YEARS 1 + 2 Girls+Boys

ELITE FEET (3.25-4.25)

FOOTBALL Girls+Boys

YEARS 3 + 4

MR NEIMAN (3.20–4.15)

TABLE TENNIS

YEARS 3 – 6

MRS ZERNY/MRS LEE

DINING ROOM

(3.20–4.15)

GYMNASTICS

YEARS 3 -6

HALL

(3.20 – 4.20)

CSE

FRENCH CLUB

YEARS 2 – 6

LE CLUB DES PETITS LAPINS

GARNET CLASS

(3.20 – 4.30)

CODE CLUB

YEARS 3 -6

MISS BUTTLE

ICT

(3.20 – 4.15)

 

TUESDAY

 

 

 

 

 

 

BEFORE SCHOOL

8.00 – 8.45

CHESS

YEARS 2 – 6

EFROC LTD

 

 

 

 

 

LUNCHTIME

12.30 – 1.00

ORIGAMI CLUB

YEARS 1 – 6

MISS DAVIES

EMERALD CLASS

WHERE’S WALLY

YEARS 1 + 2

MRS INGLES

GARNET CLASS

MUSICAL THEATRE

YEARS 5 + 6

MRS POLLINGTON

TOPAZ CLASS

 

 

 

AFTER SCHOOL

3.20 – 4.15

MULTI SPORTS

YEARS 1 + 2

MRS ZERNY

HALL

LEGO STORY TELLER

YEAR 1 + 2

HG EDUCATION

(3.20 – 4.20)

LEGO ROBOTICS

YEARS 3 – 6

HG EDUCATION

(3.20 – 4.20)

 

 

 

WEDNESDAY

BEFORE SCHOOL

8.00 – 8.45

BUSY FINGERS (PLAY DOUGH)

MRS INGRAM NURSERY+RECEPTION

 

 

 

 

 

LUNCHTIME

 

HOMEWORK CLUB

YEARS 3 -6

MISS POMEROY

ONYX CLASSROOM

12.15 – 12.45

STORYTIME CLUB

RECEPTION

MISS BARBER

CLASSROOM

12.15 – 12.45

MATHS PLAY

RECEPTION+YEAR 1

MISS BRACE

DIAMOND CLASS

12.30 – 12.45

 

 

 

AFTER SCHOOL

3.20 – 4.15

NETBALL

YEARS 3 + 4

MRS DAVIES

ART CLUB

YEARS 1 – 5

MRS SIMPSON

BILBERRY ARTS

3.30-4.30

DEBATING CLUB

YEARS 5 + 6

MISS NIXON

RUBY CLASSROOM

CHEERLEADING

YEARS 1 + 2

HERTS STOPPERS

HALL

GIRLS FOOTBALL

YEARS 5 + 6

 MR NEIMAN

PLAYGROUND BALL GAMES

MRS ZERNY

RECEPTION – YEAR 2 (3.20-4.00)

THURSDAY

 

 

 

 

 

 

BEFORE SCHOOL

7.45 – 8.45

CHEERLEADING

Years 3 – 6

HERTS STOPPERS

HALL

 

 

 

 

 

AFTER SCHOOL

3.20 – 4.15

NETBALL

YEARS 5 + 6

MRS ZERNY

BOYS FOOTBALL

YEARS 5 + 6

MR NEIMAN

YOGA

YEARS 3 - 6

MRS COLMAN

HALL

 

 

 

FRIDAY

 

 

 

 

 

 

BEFORE SCHOOL

8.00 – 8.45

TAEKWON-DO

YEARS 3 – 6

CHANTELLE SMITH

 

 

 

 

 

LUNCHTIME

12.30 – 1.00

 

MINDFULNESS COLOURING

YEARS 1 + 2

MRS IZZET

GARNET CLASS

 

 

 

 

AFTER SCHOOL

 

STREET DANCE

YEARS 1 – 6

ELITE DANCE

HALL (3.25 – 4.25)

 

 

 

 

 

 

Follow the link below to our blogs to see how our sports teams have got on in their recent matches:

Top